Vyberte stránku

Statistika říká, že každý člověk za svůj život potká alespoň jednoho manipulátora.  Jak ho poznáme?

První setkání

Zdá se neuvěřitelné. Potkali jsme někoho, kdo nám přijde sympatický, kdo se o nás zajímá, svěřuje se nám a ptá se nás na mnoho informací o nás a o našem životě. Tak kamarádského člověk jsme dlouho nepotkali. Dává nám pozornost a my máme pocit, že jsme našli spřízněnou duši. Co více bychom si měli přát?

Vztah

Vztah s manipulátorem na začátku vypadá jako procházka růžovým sadem, manipulátora zajímáme, dává nám pozornost, vychytává naše slabiny a v tu chvíli nám dává přesně to, co potřebujeme. Jak úžasné. Časem a soužitím však z metody cukru vyvěrá na povrch i metoda biče. Manipulátor potřebuje, aby jste se na něm cítili závislí. Potřebuje pro Vás být spasitelemČasem ve Vás bude vyvolávat negativní pocity (př.pocity viny a strachu). Potřebuje si Vás prostě zaháčkovat a věřte, že čím inteligentnější je, tím více si způsobů a cest najde.

Jak ho časem poznáme?

  1. Má za cíl být s každým zadobře, často lže na mnoho stran. Ideálním stavem je, když ze sporu vychází dobře, utěšuje ostatní strany a ostatní strany se trápí či navzájem mají mezi sebou zranění. Čím zraněnější člověk, tím závislejší. Čím menší sebevědomí člověk má, tím lépe pro manipulátora. Lhaní a hraní divadla je zcela běžné.
  2. Nedělá nic nezištně. Dělá hodně pro lidi jenom proto, aby získal nazpátek – moc, pozornost, jejich lásku, peníze.

Cíl manipulátora

Vaše energie a vaše prostředky. Manipulátor je plně závislý na energií lidí a nedokáže bez toho být. Často nedokáže být sám se sebou a bývá velice činorodý a pracovitý. Nedokáže si dát sám sobě lásku, nedokáže být nezávislý a potřebuje pozornost od ostatních. Ve své podstatě lidský feťák :).

Kde ho najdeme?

Všude, kde jde „zaháčkovat“ lidi. Ideální jsou organizace s pevným řádem, hierarchií, s funkcemi, s příkazy a s tresty. Čím větší klec pro svou oběť manipulátor najde, tím je „šťastnější“.

Inteligentní manipulátoři se vypracovávají na vysoké funkce, které jim zajišťují moc a pozornost. Mají i bez problémů vysokoškolské vzdělání.

Proč ho potkáváme?

Abychom našli sebe sami. Pokud se necháváme manipulovat, ještě máme nezpracované vzorce oběti. Také často na něčem lpíme a to je naše slabé místo. Co jiného by nás mělo donutit si to v životě vyřešit?

Co tedy dělat?

  1. Najít sám sebe, svou cestu, přijmout se bezpodmínečně takoví, jací jsme.
  2. Naučit se stanovit své hranice.
  3. Pamatovat na: „Důvěřuj, ale prověřuj“
  4. Poslouchat intuici a né mozek.
  5. Odstranit naše slabiny a nelpět na ničem.
  6. Je perfektní si i něco o tom prostudovat, př. dokument Ryba smrdí od hlavy, odkaz zde.